Enduro

Ohjeita kilpailijoille:

  1. saavu paikalle viimeistään 30 minuuttia ennen alkamisajankohtaa
  2. ota tasaraha 5e mukaan, ilmoittaudu ja maksa
  3. moottoripyörä oltava sääntöjen mukainen, samoin ajovarusteet
  4. tarpeellinen lisenssi / vakuutus oltava voimassa (ks. moottoriliiton sivut)

Vastuuhenkilön vastuulla on seuraavat asiat:

  1. kirjaa ilmottautumiset (nimi,osallistumismaksu maksettu,numero) ja rahastaa ilmoittautuneelta kilpailijalta 5 euroa
  2. laatii lähtöluettelon, jossa kilpailijan nimi sekä pyörän numero sekä kilpailun kierrosajat
  3. järjestää ajanottajat ja ajanoton
  4. tilittää osallistumismaksut enduro-jaoksen vetäjälle
  5. laskee tulokset sähköiseen muotoon ja toimittaa ne enduro-jaoksen vetäjälle, joka siirtä ne kerhon sivuille. Tuloksista pitää selvitä kilpailijan nimi ja monesko hän kisassa oli, ainoastaan kierros- tai lähtö- tai maaliajat eivät riitä.
  6. tyypillinen kilpailun kulku: ilmottautuminen, kuskikokous,näytöskierros,kilpailu
  7. Ajanoton ja tulosten laskennan helpottamiseksi, kannattaa ajattaa useampia kierroksia kerralla, pitää välissä tauko ja laskea kierrosajat. Lopuksi lasket kierrosajat yhteen ja rankkaat kilpailijat.

 

EMK Enduron ohjelma syksy 2019

TAPAHTUMA PVM. PAIKKA KULJETTAJAT PAIKALLA VETOVASTUU
sarjaenduro 6.8.2019 Kolmperä 17:30 Jari Åberg
sarjaenduro 20.8.2019 Kolmperä 17:30 Juha Poutiainen
sarjaenduro 27.8.2019 Kolmperä 17:30 Jyri Taskinen
sarjaenduro 10.9.2019 Kolmperä 17:30 Jouni Räisänen
sarjaenduro

peruttu

14.9.2019 Kolmperä 12:00 Juha Poutiainen
yhteisharjoitus 17.9.2019 Kolmperä 17:30
sarjaenduro 22.9.2019 Iso-Helsontie, 07150 Pornainen 11:00 Jere Ruokolahti
sarjaenduro 29.9.2019 Kolmperä 11:30 Mika Villikka
ohjattu yhteisharjoitus, Sanna Kärkkäinen. Ennakko-ilmoittautuminen Podelle. 20€ os.maksu. 13.10.2019 Kolmperä 11:00 – 16:00 Juha Poutiainen
sarjaenduro 20.10.2019 Kolmperä 11:30

Kokonaistilanne sarjaenduroissa (10.9.2019)

kilpailu
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 pisteet
Antti Puolakka 16 8 20 20 20 20 16 25 145
Jere Ruokolahti 13 25 25 25 20 108
Mika Villikka 20 6 16 25 16 83
Juha Poutiainen 9 13 16 13 16 67
Jouni Räisänen 9 7 8 11 25 60
Jaakko Siira 8 11 13 10 16 58
Kari Pihlajaniemi 10 20 13 13 56
Rene Rannikko 25 25 50
Riku Ruokolahti 16 25 41
Jesse Luomala 13 6 10 29
Tomi Salovaara 8 11 10 29
Jari Åberg 4 9 13 26
Joni Luomala 9 16 25
Taru Koskinen 5 9 10 24
Jukka Suhonen 10 11 21
Kari Hermunen 20 20
Marko Kivisoja 7 2 11 20
Kuuk 20 20
Marko Nenonen 11 5 16
Roni Salin 16 16
Harri Luomala 2 4 9 15
Sami Nippula 13 13
Oskari Pillilä 10 1 11
Lauri Leppo 11 11
Jari Mutikainen 11 11
Eero Villikka 3 7 10
Tapio Penttilä 9 9
Simo Toikka 8 8
Öhman 8 8
Tuukka Göös 7 7
Valtteri Ilomäki 7 7
Strömberg 7 7
Janne Solas 6 6
Väänänen 6 6
Vepsäläinen 5 5
Lehtonen 5 5
Panu Leppo 3 3
Henrik Lapinkaira 1 1
Markus Wikstedt 0 0
Lassi Toikka 0 0

Kokonaistilanne sarjaenduroissa (2.8.2019)

kilpailu
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 pisteet
Mika Villikka 20 6 16 25 67
Antti Puolakka 16 8 20 20 64
Jere Ruokolahti 13 25 25 63
Rene Rannikko 25 25 50
Kari Pihlajaniemi 10 20 13 43
Jaakko Siira 8 11 13 32
Jesse Luomala 13 6 10 29
Joni Luomala 9 16 25
Juha Poutiainen 9 13 22
Jukka Suhonen 10 11 21
Kari Hermunen 20 20
Marko Nenonen 11 5 16
Riku Ruokolahti 16 16
Jouni Räisänen 9 7 16
Roni Salin 16 16
Jari Åberg 4 9 13
Oskari Pillilä 10 1 11
Lauri Leppo 11 11
Jari Mutikainen 11 11
Eero Villikka 3 7 10
Marko Kivisoja 7 2 9
Simo Toikka 8 8
Tomi Salovaara 8 8
Tuukka Göös 7 7
Janne Solas 6 6
Harri Luomala 2 4 6
Taru Koskinen 5 5
Vepsäläinen 5 5
Panu Leppo 3 3
Henrik Lapinkaira 1 1
Markus Wikstedt 0 0
Valtteri Ilomäki 0
Sami Nippula 0
Lassi Toikka 0 0

 

 

EMK Enduron ohjelma kevät 2019

 

Tapahtuma           Päivä  Klo      Paikka        vastuuhenkilö

SarjaEnduro#1     12.1    09.00  kolmperä    Juha Poutiainen

SarjaEnduro#2     20.1    12.00  Salaspoori   Riku Ruokolahti

SarjaEnduro#3     29.1    17.30  Kolmperä      Jaakko Siira  (Night Rider Cup)

SarjaEnduro#4     05.2    17.30  Kolmperä      Jukka Suhonen  (Night Rider Cup)

SarjaEnduro#5     12.2    17.30  Kolmperä      Jukka Suhonen   (Night Rider Cup)

SarjaEnduro#6     05.3    17.00  Kolmperä      Joni Luomala

SarjaEnduro#7     24.3    12.00  Kolmperä      Timo Eräkangas

SarjaEnduro#8     31.3    12.00  Kolmperä      Avoin

SarjaEnduro#9     28.4    12.00  Kolmperä      (peruttu – uusi ajankohta / vastuuhenkilö)

SarjaEnduro#10     12.5    12.00  Kolmperä      Timo Eräkangas (peruttu)

SarjaEnduro#11     26.5    12.00  Kolmperä      Antti Puolakka (peruttu)

 

 

 

Tulokset

Enduroterveisin

-Pode 22.3.2019